Rögzített fogszabályozó készülékek
-
Gyorsítja-e a szuvasodások kialakulását a fogszabályozó?
A fogszabályozó nem, de az esetlegesen körülötte lerakodó lepedék sajnos fokozhatja a szuvasodások kialakulását. A havi kontroll és aktiválás során minden esetben ellenőrizzük a fogak állapotát.
-
Előfordulhat, hogy a fogszabályozó kezelés a tervezettnél hosszabb időt vesz igénybe?
A tervezett kezelési idő a rögzített és a kivehető fogszabályozó készülékeknél is a fogak mozgási sebességét tekintve egy átlagos időtartam jellemez. Előfordul azonban, hogy lassabban mozdulnak a fogak a vártnál vagy a páciens kooperációja nem megfelelő.Ilyen esetben a kezelési idő hosszabb lehet a megbeszéletnél.
-
Mennyi ideig kell a retenciós készüléket hordani a fogszabályozó kezelés után?
Rögzített fogszabályozó készülék eltávolítása után 1 évig minden nap/este szükséges hordani a készüléket, az ezt követő években már elég 2 naponta majd heti 2-3 alkalommal hordani.
-
Jár-e fájdalommal a fogszabályozó készülék felragasztása?
A fogszabályozó készülék felragasztása semmilyen fájdalommal nem jár, mindössze türelmet kíván. Azonban, ha ki van repedve a száj széle vagy állkapocsízületi panaszai vannak, akkor ezek okozhatnak kellemetlenséget.
A rögzített fogszabályozó felragasztása után körülbelül 5 napig, az aktiválások után pedig 1-2 napig fájdalom jelentkezhet. Természetesen ennek mértéke mindenki számára tolerálható.
-
Mi a teendő ha a fogszabályozó egy része letört vagy megsérült?
Ilyen esetben célszerű tájékoztatni a fogszabályozó orvost, hogy egyeztessen egy időpontot a probléma mielőbbi megoldására.
-
Lehet-e sportolni fogszabályozóval?
Sportolás során nem gátolhat a fogszabályozó készülék. Főleg csapat- vagy küzdősportok esetén viszont célszerű kifejezetten rögzített fogszabályozóra kifejlesztett fogvédőt használni.Igény esetén lenyomat alapján egyedi fogvédőt is lehet kérni a rendelőben.
-
Károsítja a fogakat a rögzített fogszabályozó?
Sem a fogszabályozó, sem a ragasztó nem károsítja a fogakat. Ellenben a rögzített fogszabályozó készülék nehezíti a fogak tisztítását. Természetesen a megfelelő technikával és fogkefékkel, de főleg odafigyeléssel tökéletesen tisztán tarthatóak a fogak és így elkerülhető a fogak szuvasodása a fogszabályozás ideje alatt is.
-
Mire kell vigyázni étkezés közben a fogszabályozó kezelés ideje alatt?
Minden étkezés alkalmával az ételeket fel kell vágni kis falatokra, beleharapni semmibe sem szabad. Kerülni kell a kemény (popcorn, magvak, cukorka, stb) illetve a nagyon ragadós (tejkaramella, gumicukor) ételeket, rágózni sem szabad.
Kivehető fogszabályozó készülékek
-
Jár-e fájdalommal a fogszabályozás?
A kivehető fogszabályozók az esetek döntő többségében nem okoznak nagy fájdalmat.
-
Hány hetente kell a fogszabályozóval aktiválásra járni?
Kivehető fogszabályozóval 6-8 hetente
Rögzített fogszabályozóval 4-6 hetente
-
Naponta hány órát kell viselnem a fogszabályozót?
Hagyományos kivehető fogszabályozó készülék esetén: kb.10-12 óra / nap
-
Mi történik az első alkalommal a fogszabályozáson?
Az első találkozás alkalmával egy általános átfogó vizsgálat történik, ahol felvilágosítást kap az aktuális fogászati és fogszabályozási problémákról. Kiderül, hogy valóban szükséges-e fogszabályozó kezelés és ha igen, akkor körülbelül mennyi időt vesz igénybe, milyen készülék szükséges és kb.milyen anyagi vonzata van. Ez semmiféle kötelezettséggel nem jár.
-
Hány évesen kell először fogszabályozási szűrővizsgálaton részt venni?
Bizonyos ritka eltérések miatt (például bulldog harapás) - melyek korai kezelést igényelnek - 7-8 éves korban célszerű a gyermeket fogszabályozási vizsgálatra elhozni. A vizsgálat semmilyen fájdalommal nem jár, így egy pozitív élménnyel gyarapodhatnak.